zpět na úvod

Panoramatická hlava Nodal Ninja

Žádný objektiv není dost široký, když přijde na atraktivní výhledy či zajímavá, uzavřená zákoutí. Odpovědí na tento problé je tvorba panoramat – skládáním řady snímků do jednoho. Zde je ovšem potíž se seskládáním obrázků – pravidla optiky jsou neúprosná a ani stativ není řešením. Pro precizní seskládání linií, zejména pro panoramata snímaná ultra-širokoúhlým objektivem (o sférických panoramatech ani nemluvě), je nutností specifická, panoramatická hlava. Jen ta umožní udržet osu otáčení ve středu optické soustavy (v obou osách), nikoliv kdesi na úrovni snímače.

Dostal jsem do ruky na otestování nejjednodušší a nejlevnější variantu panoramatické hlavy, produkt nazývaný Panosaurus. Její zásadní nevýhoda je patrná na první pohled: obří rozměry. V nesloženém stavu nelze uvažovat o praktické přepravě tohoto dinosaura, a i při složení zabere dost místa. Je to dáno použitými materiály – půjde o jakési dřevotřískové desky, doplněné kovovými díly. Alespoň je hlava vcelku lehká :) Za cenu nějakých $80 jde ovšem o plně funkční produkt, se kterým se dá pracovat. Nestěžoval bych si, kdyby…

Panoramatická fotografie mě zaujala a rozhodl jsem se trochu se jí věnovat, což znamenalo pořídit vlastní panohlavu. Už jen kvůli přenosnosti jsem koukal po alternativách k testovanému Panosauru. Profi modely význačných značek jsem zavrhl z cenových důvodů ihned (Manfrotto 303SPH za nějakých $600), zaujala mě střední cesta v podobě Nodal Ninja 3mkII v ceně nějakých $230. Dlouho jsem neváhal nechal si jí zaslat z USA.

Nodal Ninja 3 MKII je skvělá panohlava už od pohledu. Je plnokovová, na pohled působící subtilně, ale po sestavení velmi pevná. Práce s ní je radost: při rotaci se hlava zastavuje po určitých stupních (podle volby výměnného dílu) a umožňuje tak snadno tvořit bez nezbytnosti přemýšlet, kam objektiv směřoval při předchozím snímku. Volně pohyblivé vymezovací podložky umožňují připravit v klidu hlavu na sestavení v předstihu – doma si najdu nodální bod (optický střed) a v terénu již jen nasadím fotoaparát do patřičné polohy. Lze snadno dělat snímky přímo dolů i nahoru bez nutnosti sundat fotoaparát z hlavy. Hlava sama je snadno rozložitelná a po složení zabírá překvapivě málo místa. Dodávaná krabička s molitanovou vycpávkou je praktická na převážení.
Zatím jsem narazil na jediný zásadní nedostatek: ramena jsou příliš krátká na velké objektivy, co mají nodální bod příliš blízko frontální čočky, jako je např. Tokina 12–24/4. Potřeboval bych půl centimentru navíc pro přesnou práci. Lze samozřejmě pořídit variantu NN5, ale ta je rozměrově (skladností i vahou) a cenou poněkud jinde.
Pro spolehlivou práci je samozřejmě nutné používat funkci předsklopení zrcátka a kabelovou spoušť, přeci jen když je 1,5kg soustava posunuta o deset centimetrů mimo osu na jediném rameni, vibracím se ani kovová hlava nevyhne.

pořizuji panorama s panohlavou Nodal Ninja Z Českého Švýcarska: panohlava Nodal Ninja 3II na stativu Benro M‑058 při praktickém nasazení.

V praktickém nasazení lze hlavu připravit k použití za pár minut. Nasnímání jednoho plného kulového panorama zabere 10 minut – toto obnáší třeba 39 fotografií.

Následuje zpracování na počítači – to vyžaduje specifický software, který je schopen snímky srovnat a vytvořit z nich jeden obrovský podklad (datová velikost v řádech několika stovek MB). Tento je dále třeba barevně upravit v bitmapovém editoru. Pro výstup na web se hodí převést panorama do flashového souboru, který umožní interaktivní prohlížení celého panorama v okně prohlížeče.

Mé zkušenosti jsou zatím veskrze kladné. Moc jsem hlavu zatím nevyužil, ale rozhodně jí hodlám brát na veškeré výlety, kde by se jen trochu mohla hodit. Rozhodně jde o doporučeníhodný výrobek, který člověku umožní zase se o kousek posunout směrem k profi sektoru :)

Pro další fotografie s panohlavou sledujte příspěvky označené štítkem panorama.