zpět na úvod

Tilt adaptér

Tilt & shift objektivy shledávám nesmírně zajímavými, jsou to skvělé hračky. No a jak už to tak bývá, skvělé hračky také bývají také pěkně drahé. Takže dokud nebude reálná šance, že by se mi takový objektiv zaplatil, tak si takový objektiv hned tak nepořídím. Ale když jsem na eBay zahlédl za zlomkovou cenu tilt adaptér, tak jsem neodolal a na zkoušku jej pořídil.

Jde o adaptér, který se nasazuje mezi tělo a objektiv. Funguje jako mezikroužek, tedy umožňuje fotografování bližších objektů a zároveň znemožňuje ostření na vzdálené předměty. Druhá položka je v tomto případě extra důležitá, protože mi přijde, že funguje jako sakra velký mezikroužek a nedovolí ostřit s nasazenou 50/1,8 ani na dvacet centimetrů vzdálený objekt.

To, že adaptér nepřenáší možnost ostření, snad není třeba zdůrazňovat. Ony se snad ani T&S objektivy s autofokusem nedělají… ale horší je to s tím, že je třeba i ručně clonit. To jej předurčuje buď do oblasti silně abstraktních snímků, nebo na práci na stativu.

Adaptér má fixní náklon nějakých 8°, tedy rovina ostrosti je posunuta takřka na kolmo vůči rovině snímače. Adaptérem lze otáčet kolem osy objektivu, s aretací po třiceti stupních. Je z robustního kovu, vypadá že přežije všechno. Kvalitní provedení se ovšem projevilo na ceně.

Původně jsem si maloval, jak s tím krásně budu fotit broučky, kdy celé tělíčko i při mírném nadhledu bude v hloubce ostrosti bez nutnosti nějak víc clonit. Případně jak budu fotit produktové fotografie – např. brýle – s obdobným efektem (kde jsem s klasickým sklem musel jít až na f/22).

Praxe je tomu velmi vzdálená, za asi rok, co adaptér vlastním, jsem s ním neulovil ani jednu slušnou fotku. Ani mě moc nebaví si s ním hrát. Snad pro něj ještě nějaké užití najdu, zatím jen zbytečně nevyužitě leží ve skříni…