zpět na úvod

Stativ Benro M‑058 n6

Při prvních úvahách o tom, co z fotovýbavy sbalit na cestu do Číny, jsem vzpomínal, jak se mi nechtělo tahat stativ v Japonsku. A že na karbonové Gitzo nemám. No ale čím dál tím více se mi líbí fotografie podvečerní až noční, kde je stativ nutností. Pak se změnil cíl cesty, místo Číny jedu do Indonésie a při hledání míst, kam se podívat jsem narazil na takřka dokonalou fotku – noční expozici nechající vyniknout údolím se valící dým z aktivních vulkánů na Jávě… No a vzhledem k tomu, že jedu do té samé oblasti (vpravdě na úplně to samé místo), tak by byla škoda nezkusit podobnou fotku vytvořit. A k tomu stativ potřebuji.

Kolega mě při bádání nad stativy upozornil na značku Benro. Jde o čínskou napodobeninu zmíněného Gitzo, v dostupné cenové hladině. V Čechách je jediný dovozce těchto stativů, s ohledem na cenu dopravy ze států a nutnosti zdanění jsou jeho ceny akceptovatelné.

Zvolil jsem stativ nižší kategorie, jen s šestivrstvým karbonem. Čtyřsekční nohy umožňují složení stativu na velmi příjemnou velikost. Hlavu jsem volil kulovou, je variabilnější a skladnější – na cesty podle mého rozumná volba, jakkoliv na precizní práci preferuji robustní třícestnou hlavu. Volba padla na hlavu BH‑0, jednoduchou hlavu s dostatečnou nosností.

Hmotnost kompletu je 1,5 kg (při deklarované nosnosti 4 kg), složená délka 50 cm. Dá se dobře nosit na batohu, váha není problém, délka je akceptovatelná. Člověk má jen strach, abych do něčeho blbě neťuknul, karbon je prý křehký. Ke stativu jsem dostal pouzdro, ale kdo by se s tím tahal…

Stativ se šikovně ovládá, teleskopické nohy se povolují otočením  rozšířené pogumované části, zevnitř je prý jakési utěsnění proti prachu a vlhkosti. No stejně v manuálu píšou, že by něměl jít do vody, zvláště ne mořské (což se mi v Indonésii samozřejmě podařilo nedodržet). Jedinou zranitelnou částí se ukázal být háček zaspodu na středové tyčce, který (spolu s šroubem tuto tyč uzavírající) se mi již podařilo ztratit.

Shrnuto podtrženo: konečně mám stativ, který nejsem líný tahat s sebou, přitom nepřináší kompromis v kvalitě provedení a funkčnosti. Investice rozhodně nelituji.

UPDATE:
Po nějaké době přestalo uspokojivě fungovat dotahování/aretace některých sekcí nohou. Tedy stativ se stává v plné výšce nespolehlivý. V jedné části při zatížení vím, že to povolí, takže stativ nelze použít na plnou výšku. Kompakt unese hezky, ale těžkou zrcadlovku ne. Takže životnost tohoto stativu nebyla moc velká ://