zpět na úvod

Sférické panorama – první pokus

V poslední době jsem se dosti nadchnul pro panoramata – ale ne lecjaká. Dostal jsem ukrutnou touhu zkusit si sférická, tedy plně kulovitá panoramata, taková jak se můžete kouknout nahoru nad sebe i přímo dolů – a pak se jen divíte, kde měl fotograf nohy :). Nesmírně inspirativní je v tomto např. web Praha stověžatá. No a když to dokáží oni, co bych to nezvládl já, že – řekl jsem si a šel do toho :))

Pár dní jsem studoval, co vše je/bude potřeba, dělal pokusy a zjišťoval, že celá akce nebude až tak triviální. Brzy mě neúspěchy při sesazování obrázků dovedly k nutnosti pořídit panoramatickou hlavu na stativ. Což o to, možností je spousta, jen vše stojí peníze, a to místy dosti značné peníze (hlava od Manfrotto za 14k Kč? ne, děkuji). Naštěstí se ozvala dobrá duše (tímto děkuji Petru Klapperovi) a dostal jsem (krom dobrých rad do začátku) na testování do ruky Panosaurus, trochu divokou ale plně funkční hlavu, s níž se mi podařilo zrealizovat níže uvedené panorama.

[kml_flashembed publishmethod=„dynamic“ fversion=„8.0.0“ movie=„http://www.mihalicek.net/blog/wp-content/flash/sups-schodiste-malba.swf“ width=„610“ height=„430“ targetclass=„flashmovie“]

Pro ovládání použijte myš a tažení, lze zoomovat klávesami „+“ a „-“.

Ano, jsou tam, chyby – je vidět na mnoha mistech jak linie nesedí, retuše také nejsou stoprocentní, ale což. Jako první řádný výstup mi to přijde fajn.

První úspěch mě přiměl k zakoupení vlastní panohlavy, ale o tom zas někdy příště…